به نام خداوند جان و خرد

افتتاح باغ کتیبه های نیاوران

تهران / واحد مرکزي خبر / فرهنگي ۱۳۸۷/۱۱/۱۵
باغ کتيبه هاي ايراني در مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران افتتاح شد.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزي خبر تا کنون ۵۰۰ کتيبه تاريخي کشور شناسايي شده است که ۶۲ کتيبه از نقوش پيش از تاريخ ، آغاز تاريخ و نمادهاي خطي ،کتيبه هاي دوران پيش از تاريخ ايران و دوره تاريخي ماد ها ،‌کتيبه هاي دوره هخامنشي ، کتيبه هاي پارتي ، کتيبه هاي پهلوي ساساني و کتيبه هاي دوران اسلامي است.
اين کتيبه ها در اندازه واقعي کپي برداري و بصورت مولاژ در معرض ديد محققان و بازديدکنندگان قرار گرفته است.
رئيس پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي در مراسم افتتاحيه اين باغ کتيبه گفت :اين باغ موزه تنها درحکم حفظ آثار تاريخي نيست بلکه پاسداشت انديشه ايراني است و نشان مي دهد که نياکان ما در فکر آن بودند که انديشه خود را به آيندگان منتقل کنند.
موسوي افزود :از کتيبه اي در گلپايگان کپي برداري شده که متعلق به قرن ۵ ميلادي است و مفهوم آن " نگهداري از محيط زيست و آب و خاک است ".
رئيس پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي اين مجموعه را در نوع خود بي نظير دانست و گفت : شايسته است که به عنوان نخستين مورد در کتاب رکوردها گينس ثبت شود. رسول بشاش مجري اين طرح نيز هدف اصلي از اجراي اين طرح را ، تلاش براي رفع دغدغه هاي ناشي از تخريب و امحا کتيبه ها خواند و گفت: تهيه عکس و کپي منفي از کتيبه ها به منظور در دست داشتن آخرين وضعيت فيزيکي آنها به عنوان يک سند مکتوب ارزشمند و حفظ آن در مرکز اسناد تاريخي کشور از ديگر اهدف اجراي اين طرح است. وي افزود: اين محل مي تواند هسته مطالعاتي براي محققين ، دانشجويان ، و علاقه مندان به خط و زبان ، و محلي براي بازديد و آشنايي مردم با انواع خطوط و زبان هاي دوره هاي مختلف تاريخي ايران باشد.

برگرفته شده از وبسایت واحد مرکزی خبر

Picture 226 Picture 220 Picture 223 Picture 215 Picture 218 Picture 027

IMG_6276 Picture 011 Picture 021 IMG_6439 IMG_6418 IMG_3473

IMG_3653 IMG_6268 IMG_6270 IMG_3401 IMG_3365 IMG_0886