به نام خداوند جان و خرد

ajam - ناقوس مرگ سرای عجم - ناقوس مرگ سرای عجم - ناقوس مرگ سرای عجم - ناقوس مرگ سرای عجم

ناقوس مرگ سرای عجم نواخته شد

تلاش‌های مستمر دوستداران و متولیان میراث‌فرهنگی استان خوزستان به جایی نرسید. سرای عجم پس از دست و پا زدن‌های طولانی میان مرگ و زندگی از پس مالک برنیامد و راه نابودی در پیش گرفت.

SONY DSC

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ تلاش‌ها و همراهی‌های مستمر مدیریت میراث‌فرهنگی خوزستان و انجمن‌های دوستداران میراث‌فرهنگی این شهرستان باعث نشد که سرای عجم از مرگ رهایی یابد. اینبار هم سرنوشت بنایی دیگر به‌دست مالک رقم زده شد تا میراث‌ اهواز با پیشینه ارزشمندی که دارد داغدار سرای عجم شود.
«مجتبی گهستونی» فعال میراث‌فرهنگی و دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های دوستدار میراث‌فرهنگی خوزستان با بیان این نکته گفت: پس تلاش‌های دوستداران میراث‌فرهنگی برای حفاظت از سرای عجم و همراهی‌های مدیر کل میراث‌فرهنگی استان خوزستان و همچنین قانع کردن شهرداری اهواز برای جلوگیری از تخریب یکی از شاخص‌ترین بناهای تاریخی اهواز مالک اثر با انجام رایزنی‌ها و پیگیری‌های جدی همچنان درصدد تخریب این اثر تاریخی است.
گهستونی گفت: اهواز کلان‌ شهری در حال توسعه است. هم‌اکنون عده‌ای از سرمایه‌داران با حداقل قیمت اقدام به خرید خانه‌ها و مجموعه‌های تاریخی کرده و با تخریب آن‌ها برج‌سازی و  مجتمع‌سازی می‌کنند.
به‌گفته دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های دوستدار میراث‌فرهنگی خوزستان، هم‌اکنون که مدیریت میراث‌فرهنگی خوزستان رویکرد خود را با راه‌اندازی اداره میراث‌فرهنگی شهرستان اهواز نسبت به بافت‌های تاریخی تغییر داده و دوستداران میراث‌فرهنگی در کنار میراث‌فرهنگی قرار گرفته‌اند شاهد تخریب بنایی هستیم که هویت شهرستان اهواز به‌شمار می‌رود.
گهستونی تاکید می کند: مالکان بناهای تاریخی باید بدانند که ارزش مادی آثار تاریخی به آنان تعلق دارد. بنابراین از اداره کل میراث‌فرهنگی خوزستان درخواست داریم با توجه به شناسایی بناهای ارزشمند اهواز اقدام به مرمت بناهای ثبت شده کرده و بناهای فاقد ثبت را در فهرست آثار ملی بگنجاند. این درحالی است که به دلیل عدم تعیین حریم بناهای شهر اهواز ساخت و سازهای بی‌ضابطه‌ای در بافت صورت میگ‌یرد درحالی که بافت اهواز در سازمان میراث‌فرهنگی کشور به‌تصویب رسیده است.

درحال‌حاضر بخشی از بناهای ارزشمند اهواز در اختیار سازمان‌های دولتی قرار دارند که سند ملکی آنها بهتر است به سازمان میراث‌فرهنگی واگذار شود. درحال حاضر وضعیت مدارس، مساجد و حمام‌های تاریخی اهواز در وضعیت بسیار نابسمانی قرار دارند.

Comments are closed.